U Vinskom Klubu u četvrtak su predstavljena OH Bernobić Wines, Saše Bernobića iz Vižinade. Obiteljski brend vina koji priča o suncu, zelenim obroncima, punoći suvremenog života. Vinski Klub, na čelu s Mirom Barec i sommelierom Tomom Jakopovićem, uvijek ugošćava vrhunske vinare s posebnom vinskom filozofijom, i ovog puta su nas oduševili sa svojim gostom. Saša Bernobić konstantno traži i teži višem, i to svojom kolekcijom savršeno pokazuje.
Na osunčanim visoravnima zapadno od Vižinade u selu Ohnići tradicionalno u bogodanim geo-klimatskim uvjetima obitelj Bernobić obrađuje vinograde milovane daškom mora. Njihova uvjerenja su obiteljski prenesena ljubav prema zdravom načinu podizanja vinograda u skladu s ritmovima prirode, koja vinu daju izvornost.
Saša Bernobić kaže da je njegova vizija kontinuirano nadograđivati blagodati prirode, stvarati svježa i pitka vina koja će uvijek pozitivno iznenaditi i najzahtjevnije. Za njega proizvodnja vina je “ Istraživačka ”, ako svijet znanosti izbaci nešto što mijenja stil i karakter na pozitivno, Saša će prvi to isprobati u svom podrumu. Trenutačno istražuje trend novih vrsta kvasaca koje znanost daje i veseli ga sama pomisao što će tek nastati od toga.
Oh Wines vinogradi prostiru se na pet hektara, na kojima uzgaja malvaziju, chardonnay, teran, merlot, cabernet sauvignon i od ove godine muškat žuti. Od ovih sorata u konačnosti nastaje 10 etiketa.
Uz vinograde, ponosno uzgaja autohtone sorte maslina koje daruju izuzetno kvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje. Ima oko 400 maslina i ove godine planira zasaditi još 120 stabala, tako da će zatvoriti proizvodni ciklus s 520 maslina što je nešto malo manje od dva ha maslinika. Sorte koje uzgaja su leccino,pendolino i istarsku bjelicu.
Posebnost njegove proizvodnje EVOO ulja, je selekcija Denocciolato, prvo hrvatsko maslinovo ulje dobiveno otkoštavanjem ploda. Time se dobije hladno prešano- pulpa ulje, nutritivno vrjednije jer se eliminiraju negativni fenoli iz koštica. Godišnje proizvede od 20 do 30 boca, te je zato i ova selekcija namijenjena kuharima restorana s Michelinovim zvjezdicama.
Kušali smo pet Oh Wines i otkošteno maslinovo ulje. Od svježih vina kušali smo Malvaziju 2021, zatim Oh yeah kupažu malvazije i chardonnaya i fini voćni rosé Oh my darling. Od odležalih jedan pjenušac te jedan odležali Teran. Preko bijelih laganih, lepršavih vina, izražene voćnosti, čiste aromatike na nosu i laganog tijela, došli smo do izrazito voćnog Terana barrique, nježnih tanina s ugodno spojenim kiselinama, vrlo balansirana i ugodna, a sva su nas ugodno iznenadila.
Oh Rosaline je pjenušac proizveden klasičnom metodom od sorte teran koji odležava na kvascu do 22 mjeseca. Karakteristične je jagodaste aromatike s notama krušnih mrvica uobičajeno za pjenušce proizvedene ovom metodom. Zašto baš ova metoda? Saša tvrdi kako jedino ona daje ono pravo što pjenušac mora imati. Riječ je o metodi sekundarne fermentacije u boci, metoda Šampanjizacije. Povukao ju je iz Francuske i Njemačke, gdje nikakva druga metoda Pjenušca ni ne postoji.
Moramo malo više prostora ostaviti za rosé. Riječima Tome Jakopovića: “ Ono što se htjelo postići, postiglo se.” Intenzivnog je mirisa, vrlo prepoznatljivog okusa bobičastog voća. U ustima se ponaša fantastično, dokaz je koliko je vino sočno. Grožđe se za ovo vino preša zajedno s peteljkom, koja doprinosi drenaži boje. Tomo zaključuje kako će ovo vino biti dobro svim iskusnim poznavateljima vina, isto kao i onima koji se možda prvi put susreću s vinom. Uz to što je šarmantno, ima i ozbiljne argumente da se nađe u kategoriji vrhunskih roséa.
Teran, možda nije još “veliko vino” ali definitivno ima sve argumente da to postane. Nas je očarao. Tomo Jakopović je za ovo vino rekao; “da ga uopće nije potrebno secirati, jer ovakvo vino djeluje kao kompaktna cjelina.” Dobiva se od kasne berbe s najboljih položaja. Fantastično je čistih aroma, jako dobar utjecaj drveta francuskog hrasta u kojem leži 18 mjeseci, a gotovo uopće se ne osjeti aroma dima. Fermentirano je s kvascem Terra Rossa, prvi hrvatski certificirani kvasac, kojeg su secirali njemački biotehnolozi. Tomo je savršeno opisao sve note ovog vina. Podsjeća na crno i crveno bobičasto voće, pogotovo crni ribiz, te ima i dozu pikantnosti. Sve ono što smo osjetili u mirisu, dočekalo nas je na nepcu, te se time pokazuje koliko je “veliko” ovo vino.
Saša Bernobić približio nam je upotrebu novog Non-Saccharomyces kvasca kojeg koristi u proizvodnji vina. Prepoznao je puno prednosti koje se na kraju manifestiraju u okusima i kvaliteti vina. Ovaj kvasac daje mikrobiološku stabilnost vina, i time se ostvaruje dugotrajniji vijek. Proces izoliranja kvasca je potpuno prirodan. Kod fermentacije blokira nepoželjne sojeve kvasaca i nije ga potrebno dodatno hraniti. Nama ipak najzanimljivije, što smo i sami mogli osjetiti, je stvaranje aromatskih spojeva koji su netipični u običnoj fermentaciji. Tako je Saša novim kvascem stvorio novi stil vina.
Uz prednosti uvijek se nađu i mane, pa je tako ovaj kvasac teško izolirati iz prirode i izuzetno je skuplji od običnog kvasca.
Vinarija Oh Wines pokazuje novu filozofiju i budućnost. Saša želi tržištu dati najbolje od najboljeg. “Ne treba gledati druge, nego imati svoju filozofiju a kupac je taj koji će dati blagoslov“ navodi Saša. On uvijek prati novitete i znanost u vinarstvu, i gleda ih implementirati u podrumu. Kaže za sebe koliko je lud da uzme neki novi proizvod i s njim odradi i do 70% cjelokupne proizvodnje, svjestan da će vino doslovno proliti i uništiti ako ne uspije, ali toliko vjeruje u nove stvari da ga samopouzdanje gura naprijed u nova istraživanja i pokuse.
Mi smo se sinoć u Vinskom Klubu uvjerili koliko se isplatila njegova “ludost” i nadamo se još luđim projektima iz Vinarije Oh Wines.
Pratite Andreine priče na Instagramu: andrea_pancur
Pratite na Instagramu: ohwines_official