Jeste li već čuli za tehniku slikanja vinom? Mi zasigurno nismo, i toliko smo se oduševili da jedva čekamo probati. Akademska slikarica iz Srbije, Mira Kovačević, upoznala nas je s Vinorelom, i ispričala nam sve o svoje dvije najveće ljubavi, o Vinu i Umjetnosti.
Slikanje vinom, odnosno Vinorel je nepredvidiv
Iako prvi put čujemo za ovu tehniku, Mira nam otkriva da se Vinorel najviše koristio još u doba renesanse, a sigurno da su i mnogo ranije ljudi otkrili da vino stvara nevjerojatno lijepe tonove. Zavisno od sorte grožđa i starosti vina tonovi variraju od tamno ljubičastih i bordo, do nježnih roskastih. Tehnika je neobična jer se stvaraju promjenjive slike, uslijed oksidacije.
Poput vina koja stare u bačvama ili bocama, vino se mijenja i na papiru. Nikada niste potpuno sigurni kako će neki rad izgledati nakon par mjeseci. Ono što je najljepša osobina vinorela, to je upravo ta nepredvidivost.
Slikanje vinom Miru je osvojilo na prvu
Mira se prisjeća putovanja kada se rodila ideja slikanja vinom, koje ju je zauvijek promijenilo. Ljubav prema vinu dovela ju je u Hercegovinu gdje je uživala u degustaciji lokalnih vina, ti predivni mirisi, okusi i boje podsjetili su je na ovu zaboravljenu tehniku slikanja. Poželjela je oprobati se u tom načinu rada, ne znajući mnogo o tome, a već na prvu ju je osvojilo i od tada slika isključivo vinom.
Koliko god nam se čini da bi i mi mogli sada uzeti kist i umočiti u čašu vina i samo krenuti slikati po platnu, Mira nam objašnjava kako ova tehnika nimalo nije laka. U vinorelu, slično kao u akvarelu, nema mjesta greškama. Nema preslikavanja i popravljanja. Onako kako napraviš, tako i ostaje, zato je ključno dobro promisliti o svakom potezu.
Ipak najvažnije je imati dobra i kvalitetna vina. Sva vina bi i mogla biti materijal za slikanje, ali ona jaka vina, punih boja daju najljepše vinske tonove. U početku, Mira je najviše koristila vina koja i sama voli ispijati, ali s vremenom se i to promijenilo. Sada se u čaši sve češće nađu bijela vina, npr. tamnjanika, a na papiru crna vina kao blatina, vranac, prokupac i plavac mali.
Oduševilo nas je i to da se Mira trudi gotovo uvijek koristiti vina od autohtonih sorti grožđa iz naše regije.
Žene su njena najveća inspiracija
Ako prolistamo njene radove, možemo primijetiti da motiv koji se najviše provlači su žene. Kaže da su za nju one najveća inspiracija. Njihova lica, tijelo i pokreti, nikada joj ne dosade.
Za nju, vino i žena se savršeno sljubljuju, jer u suštini jedno drugom neizmjerno sliče. Žene dok su mlade dopadljive su, rumene i mirisne, te im se ne može odoljeti. Kako stare, baš kao i vina, postaju zrelije, mudrije i tek onda pokazuju svoj puni potencijal.
Kad bi morala izabrati na što je najponosnija, to je motiv koji je nazvala “ Jutro posle”. Žena raskošne ljepote i oblina, proteže svoje nago tijelo. Ono što je za nju osobito, to je da svatko ima slobodu stvoriti svoju priču koja stoji iza te slike. Ovaj motiv, iznova i iznova ponavlja, i ne može ga se zasititi.
Osim dragih joj slika, ponosna je i na svojih petnaestak etiketa koje je kreirala za vinarije iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Francuske i Njemačke.
Slikanje vinom i vino u čaši
Mira planira organizirati radionice, na kojima bi se u vinu uživalo i u čaši i na platnu, čemu se i mi jako veselimo. Voljela bi i u okviru vinskih festivala prezentirati svoje radove ali i uživo pokazati svoj proces stvaranja pred ljubiteljima vina. Znajući koliko joj je samoj u početku bilo teško pronaći savjete i preporuke , planira i pretočiti svoje iskustvo u priručnik o slikanju vinorela, za sve hrabre kreativce.
Planova za budućnost je mnogo, ali ono najbitnije je da nastavlja da slika vinom i istražuje njegovu ljepotu, što je beskrajno inspirira i ispunja.
Njenim slikama možemo se diviti na instagram profilu @serbianwinepainter, a ponudu onih koji su na prodaju možemo vidjeti na online galeriji www.serbianaart.rs/galerija/kovacevic-mira.
Pratite Andreine priče na Instagramu: andrea_pancur